Nem csak a nagyoké a világ – új szelek az EU hitelminősítői piacán

Nem csak a nagyoké a világ – új szelek az EU hitelminősítői piacán

A három nagy hitelminősítő mellett számos, szigorúan szabályozott és transzparensen működő hitelminősítő intézet működik az Európai Unióban, akik munkája hozzájárul a pénzügyi stabilitás erősödéséhez és a megfelelő befektetői védelemhez. Magyarországon a hitelminősítői tevékenység elterjedésében kulcstényezővé vált a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvényprogramja, hiszen a jegybank csak olyan vállalatok kötvényeit vásárolja, amelyek rendelkeznek megfelelő hitelminősítéssel.

Ilyen még nem volt Magyarországon: új programmal állt elő az MNB (TOP 10 sztori - 10.)

Ilyen még nem volt Magyarországon: új programmal állt elő az MNB (TOP 10 sztori - 10.)

Egy eddig fájdalmasan hiányzó tőkepiaci szegmensbe, a vállalati kötvénypiacba lehelt életet a Magyar Nemzeti Bank az idén júliusban elindított Növekedési Kötvényprogrammal. A program nagy sikernek örvend, amit a 300 milliárdról ezen a héten 450 milliárdra emelt keretösszege is mutat. Ugyanakkor kritikák is érték a piacról, most ezeket sem hallgatjuk el.

Fizet-e az ügyfél? Nem is hinnénk, mennyi mindenen múlik

Fizet-e az ügyfél? Nem is hinnénk, mennyi mindenen múlik

„Credit management Magyarországon: az optimális gyakorlat felé” címmel került megrendezésre mai Business and Finance 2019 Summit konferenciánk egyik délutáni szekciója, amelyben öt előadó beszélt a credit management és a kintlévőségkezelés aktualitásairól.

Tömegével érdeklődnek a magyar cégek az MNB új kötvényprogramja iránt

Sokak várakozását meghaladó érdeklődés mutatkozik az MNB július 1-jén startolt Növekedési Kötvényprogramja iránt, így nem elképzelhetetlen, hogy a jegybank megemeli 300 milliárd forintos keretösszegét. Legyen szó hitelkiváltási célról vagy a beruházási aktivitást tartósan támogató hosszú távú finanszírozásról, kiváló lehetőség a program a kedvező forrásköltség és finanszírozási szerkezet eléréséhez a közép- és nagyvállalatok számára. A nagy érdeklődésre való tekintettel szeptember 12-ei Business and Finance Summit 2019 konferenciánkon jegybanki és hitelminősítői előadások foglalkoznak részletesen a témával.

Nálunk a sztárközgazdász: hát ezért kell erős Európa

Az egyik legismertebb francia közgazdász, Ludovic Subran osztotta meg gondolatait a világgazdaság, Európa és benne a mi régiónk helyzetéről és jövőjéről november 8-ai Business and Finance 2018 konferenciánkon. Az Euler Hermes szakértőjének szavait itta a főleg pénzügyi vezetőkből álló közönség, angol nyelvű előadása most az alábbi videón megtekinthető.

Elárulta a sztárközgazdász, mi kell ahhoz, hogy Magyarország utolérje Ausztriát

Magyarország jó úton halad, hogy felzárkózzon Nyugat-Európához, viszont politikai és gazdasági döntéshozóinknak óvatosan kell mozogniuk, hogy a túlhevülést elkerülje a gazdaság - véli Ludovic Subran, az Euler Hermes és az Allianz globális kutatási vezetője. Miután nagy sikerű előadást tartott a Portfolio Business and Finance konferenciáján, a szakember exkluzív interjúban mondta el, hogy nem aggódik a kínai-amerikai kereskedelmi háború hatásai miatt, viszont a túlzott vállalati eladósodottság miatt igen.

Kiszorítási tervet jelentett be az Allianz

Részvényenként 122 eurós vételáron 11,34 százalékponttal 74,34%-ra növeli az Euler Hermesben meglévő részesedését az Allianz, ugyanakkor nem áll meg itt a biztosító.

Hogy lehet megjósolni, hogy fizet-e majd az ügyfeled?

A legtöbb hitelbiztosító múltbéli adatokra hagyatkozik, amikor az ügyfél nem fizetési kockázatát próbálja értékelni, az Euler Hermes viszont létrehozott egy modellt, amely jövőbeli adatokra támaszkodik - hangzott el a Portfolio Business and Finance Summit 2017 konferenciáján.

Magyarország 2000 évnyi GDP-je forog kockán

A világ hitelbiztosítói akkora összeget fedeznek biztosításaikkal, amely egy világméretű csőd esetén 300 évnyi munkájukat emésztené fel. A kockázatok megfelelő porlasztásával azonban korántsem olyan ijesztőek ezek a számok. A hitelbiztosítási ágazat dinamikus növekedése talán az egyik legígéretesebb a biztosítási szektorban. A válság legmélyebb két évét követően a konszolidáció időszaka következett be globálisan, de megnyugvásra semmiképpen nem adhat okot a hitelbiztosítások kárhányadának és a fedezett kitettségre eső károknak a mértéke. Habár Magyarországon is egyre tudatosabban kezelik a kintlévőségeiket a vállalkozások, a biztosításkötést elsősorban még mindig a félelem vezérli.

Senki sem tudja, melyik vevő partnerét mossa el a válság

Az Univer cégcsoport mára több mint 1200 embert foglalkoztat, 2012-ben az árbevétele megközelítette a 30 milliárd forintot. A cégcsoport élelmiszer gyártásért és értékesítésért felelős tagja, az Univer Product Zrt. többek között exportál Romániába, kiemelt figyelmet szentel a kínai és orosz piacra történő terjeszkedésnek. A cég stabilitása kulcskérdés, fontos döntés volt már 2009 elején, hogy a bizonytalanságok miatt gyakorlatilag a teljes partnerkörüket hitelbiztosítással lefedezték. Az Euler Hermes hitelbiztosítóval való együttműködésről Tóth-Csanádi Zita, az Univer Product Zrt. vezérigazgató-helyettese elmondta, hogy a nemfizetésből adódó kockázataikat ilyen formában jól tudják kezelni, a biztonságot előtérbe helyezve megválogatják kivel dolgoznak együtt. A társaság számára az is kihívás, hogy egyre több külföldi partnerrel kerülnek kapcsolatba, a szakértő szerint viszont nem lehet általánosítani, a hazai helyzethez képes inkább vegyes a kép a fizetési szokások terén.

A bedőlési hullámnak vége a vállalatoknál

Magyar szempontból vegyesen indult az év, a kezdeti félelmek azonban nem igazolódtak be, a friss statisztikák pedig már azt mutatják, hogy az ország gazdasági mutatói javulnak. Az Euler Hermes hitelbiztosító elemzése szerint a cégek bedőlésének nagy hullámai lementek, és ugyan az idei év még mindig a túlélésről szól, hamarosan már kibukkanhat a felhők közül a nap. A közeljövőben néhány egyedi esetet leszámítva nem valószínűsíthető, hogy tovább növekednének a nemfizetési kockázatok, a fizetésképtelenségi eljárások száma remélhetőleg csökkenő irányt vesz, de a tudatos követeléskezelés ezekben a pillanatokban talán még fontosabbá válik. A hitelbiztosító adatai éppen azt mutatják, hogy azokban az ágazatokban csökkent a kitettségre vetített károk mértéke, ahol az elmúlt években dinamikusan nőtt a kitettség. A válságindikátorként számon tartott konjunktúra-érzékeny ágazatokban (pl. építőipar, logisztika) áttörés egyelőre nem várható.

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
Hatalmas piacba nyúl bele a kormány – Fájni fog ez a betegeknek?
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.